czwartek, 19 lipca 2012

Jeszcze o Torze

Tora to Pięcioksiąg Mojżesza, jednocześnie to więcej niż pierwsza część Biblii. Tora to światło, to wskazówka, punkt odniesienia. Tora to nie tylko tekst jednorazowo dany na Górze Synaj tysiące lat temu. Torą nazywa się również nauki Rabinów, Torę Ustną - zalicza się do Miszna, Talmud, księgi prawa żydowskiego i właściwie każdy tekst religijny pisany do dnia dzisiejszego. Tora to też komentarze do Tory, a nawet jej tłumaczenia. Talmud i rabini sugerują by studiować Torę w tłumaczeniu na j. aramejski, ale też na języki, które najlepiej rozumiemy. 
Tora to nie tylko księga, czy przekaz ustny, to również dzieło literackie, ważny tekst kultury. Dzięki jej możliwy był powrót po 2000 lat do Ziemi Izraela, to dzięki niej zachowane zostały oryginalne, starożytne nazwy miejscowości oraz ich usytuowanie. 
Pięcioksiąg Mojżesza jest analizowany językoznawczo, historycznie, socjologicznie. Tora i Żydzi są ze sobą związani niezwykle silnie. Litery hebrajskiego alfabetu są zapisane w niej starożytnym porządku. To w Torze są też zapisane nakazy uczenia się i zachowania pamięci. To one są źródłem przywiązania tradycji żydowskiej przez wysiłek intelektualny i duchowy. Tora też jest niezwykle ważnym tekstem dla ludzi świeckich. Żydów i Izraelczyków na całym świecie, o bardzo różnym światopoglądzie oraz stylu życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz